O klubie Offensywa

Zapraszamy do świata wspaniałego jakim jest piłka nożna, gdzie każdy poprzez zabawę z piłką i techniczne zagrania indywidualne będzie szukał w grze przyjemności dla siebie, a co za tym idzie łatwiej zrozumie grę zespołową w późniejszym okresie. Naszym zadaniem jest stworzenie u Państwa dzieci miłości do piłki, pasji.

„Poprzez Piłkę Nożną Wychowujemy”

UKS OFFENSYWA

Offensywa została oficjalnie założona w Książenicach w 2012 roku, ale początki jej powstania zaczęły się znacznie wcześniej. Dzięki udanej współpracy z grupą Zróbmy Coś Razem organizowałem cotygodniowe spotkania piłkarskie dla dzieci w ramach projektu „Ksiażenice.Sąsiedzi sąsiadom”. Po zakończeniu projektu wielkim sukcesem, dzieci nadal chciały uczestniczyć w zajęciach, dlatego powstała nieformalna grupa Młodziki Książenickie. Nazwa została wówczas wyłoniona w drodze demokratycznego głosowania wśród dzieci, które same ją zaproponowały. Dzięki wsparciu fundacji Miasto-Ogród Książenice udało się kupić wspaniałe stroje piłkarskie z logo drużyny.

Pozytywny odzew ze strony małych adeptów piłki nożnej, a także ich rodziców, skłonił mnie do sformalizowania grupy i przekształcenia jej w profesjonalną szkółkę dla dzieci. Tak powstała „UKS OFFENSYWA – włoska szkółka piłkarska”.

Słowo wyjaśnienie skąd taka dłuuugaśna nazwa

Brak efektów w profesjonalnej piłce nożnej w Polsce i wszelkie zawirowania negatywnie wpływają zarówno na wyniki, jak i na relacje wewnątrz drużyn kształtowanych w sztampowy sposób. Mam tu na myśli presję nastawienia na efektywność, a nie na zabawę najmłodszych, brak tradycyjnych zajęć z wf-u w szkołach, albo redukcję godzin tego przedmiotu. Tym, czego unikam w Offensywie jest presja, którą widziałem wielokrotnie na treningach innych drużyn. Wiele klubów piłkarskich, czy akademii ogłaszając nabór dumnie informuje, że piłkarzem może zostać każdy. W praktyce okazuje się jednak, że prowadzona jest ostra selekcja, i nawet jeśli dzieciom uda się dostać do wymarzonego klubu, okazuje się na miejscu, że faworyzowani są najlepsi, a pozostałe dzieci mogą tylko obserwować resztę z ławki rezerwowej czując się odtrącone. W efekcie zniechęcone dzieci same rezygnują z jakichkolwiek zajęć ruchowych i nigdy więcej nie chcą próbować swoich sił, albo kierowane są do zbyt dużych grup 30-40 osobowych, gdzie kryją się w cieniu innych dzieci.

Postanowiłem stworzyć grupę, w której każdy z uczestników ma równe szanse, gdzie każdy z młodych piłkarzy traktowany jest tak samo. Grupę, w której jest mnóstwo zabawy i radości z działania. Mam ambicje, aby Offensywa dawała poczucie bezpieczeństwa, a także budowała młodych piłkarzy. Chcemy każdemu dawać szanse na świetną zabawę i rozwój sportowy, a także możliwość rywalizacji na wysokim poziomie.

Po zapoznaniu się z wieloma metodami pracy szkółek europejskich, postanowiłem, że Offensywa będzie opierała się na włoskich metodach szkoleniowych. Włoska szkoła traktuje młodego piłkarza przez pryzmat dziecka, a nie „małego dorosłego”.

Miałem przyjemność brać udział w szkoleniu trenerskim prowadzonym przez profesora Mauro Burbello, głównego teoretyka i szkoleniowca UEFA „A”, skauta młodzieżowego w Torino oraz Juventus F.C., dzięki któremu zaobserowałem różnicę w zainteresowaniu dzieci piłką nożną, kiedy nie mogą doczekać się kolejnych treningów, bo nie czują presji. Włoski akcent w nazwie Offensywy spowodowany jest właśnie wyborem tego rodzaju treningów i zaplanowania rozwoju dzieci poprzez zabawę. Pomimo wielkiego szacunku do naszej rodzimej myśli szkoleniowej, postanowiłem garściami czerpać z włoskich doświadczeń i wzorców. W końcu to sławna Italia jest aktualnym wicemistrzem ostatnich Mistrzostw Europy organizowanych przez Polskę i Ukrainę, co świadczy o bardzo wysokim poziomie szkoleń piłkarskich.